Jacqueline Kennedy nepřestává inspirovat

0

Dnes by oslavila 85. narozeniny Jacqueline Kennedyová Onassisová, bývalá První dáma USA a manželka prezidenta J. F. Kennedyho.  Byla to neobyčejně inspirativní, kultivovaná a vzdělaná žena, která se stala idolem a módní ikonou a svým stylem a vytříbeným vkusem ovlivnila celou jednu generaci žen po celém světě.

Jacqueline se narodila do bohaté rodiny, jejím tatínkem byl bohatý burzovní makléř z Wall Street, jehož rodina přišla do New Yorku z Francie na začátku 19. století. Jackie byla velmi inteligentní a zvídavá. O všechno se zajímala a k jejím největším zájmům patřily především literatura a umění. Oba tyto své koníčky nakonec vystudovala společně s historií a s francouzským jazykem a měla dostatek příležitostí a možností své znalosti využít při obnově a záchraně mnohých kulturních a historických památek

Po vysoké škole pracovala jako novinářka a fotografka a při své práci se seznámila s J. F. Kennedym. V roce 1952 se za něj provdala a tím začala nejvýznamnější kapitola jejího života. Jaqueline Kennedyová se stala První dámou, která se nesmazatelně vryla do dějin Bílého domu i Spojených států amerických.

Pro Jacqueline byla velmi důležitá její role manželky a zvládala ji velmi dobře. Krátce po svatbě v roce 1953 inspirovala svého manžela k tomu, aby napsal knihu o několika amerických senátorech, kteří bojovali za věc, které věřili. Za tuto knihu získal J. F. Kennedy v roce 1957 Pulitzerovu cenu.

Svého manžela Jacqueline doprovázela i v době prezidentské kampaně. V té době už měla jedno dítě a byla znovu těhotná a kampaně se zúčastnila přes protesty svého lékaře. Byla velmi aktivní, odpovídala na stovky dopisů, natočila spoustu filmového materiálu, poskytla spoustu rozhovorů a týdně psala sloupky do novin. V roce 1960 Kennedy zvítězil nad svým rivalem Richardem Nixonem a za necelé dva týdny potom se mu narodilo jeho druhé dítě.

20. ledna 1961 byl Kennedy jmenován prezidentem a Jacqueline se ve svých 31 letech stala První dámou USA. Jejím prvním projektem v roli První dámy bylo přebudování Bílého domu. Velmi dobře si uvědomovala, co Bílý dům symbolizuje pro jeho návštěvníky i pro všechny občany USA. Pozvala proto mnoho expertů, ustavila uměleckou komisi a vytvořila post kurátora Bílého domu. Shromáždila mimořádná umělecká díla z celé Ameriky včetně předmětů, které patřily dřívějším prezidentům a jejich rodinám a obnovila všechny veřejně přístupné prostory Bílého domu. Prohlídku nově zrestaurovaných prostor přenášenou televizní stanicí CBS sledovalo více než 8 milionů lidí v USA a Jacqueline Kennedy za ni získala ocenění Emmy.

Kennedyovi přinesli do Bílého domu nový, mladistvý, svěží styl. Chtěli z něj vytvořit místo pro oslavu americké historie, kultury a vědeckých a technologických úspěchů. Jacqueline jako První dáma pořádala společenská setkání, na která byli zváni významní umělci, spisovatelé, vědci, básníci a hudebníci společně s diplomaty, politiky a státníky.

Jacqueline doprovázela svého manžela i na cestách do ciziny. Navštívila s ním Francii, Rakousko, Řecko, Itálii, a cestovala s ním i do Indie a Pákistánu. Velmi intenzivně se zajímala o cizí kultury a plynně hovořila několika jazyky včetně francouzštiny, italštiny a španělštiny. To jí společně s její laskavou a kultivovanou osobností přineslo velký obdiv a uznání v zahraničí.

Rok 1963 nebyl pro Jacqueline Kennedyovou dobrým rokem. Na začátku roku zemřelo její třetí dítě a dřív, než se stihla z této tragické ztráty vzpamatovat, postihla ji další. Její manžel byl 22. listopadu 1963 zavražděn. Jacqueline se stala vdovou v pouhých 34 letech. V roce 1968 se znovu provdala za řeckého miliardáře Aristotela Onassise. Nebylo to šťastné manželství a oba trávili většinu času odděleně. Po jeho smrti v roce 1975 se Jacqueline vrátila k budování své kariéry a pracovala jako úspěšná editorka v newyorských novinách.

Proč byla Jacqueline Kennedyová tak výjimečná? Protože dokázala ze své pozice vytěžit maximum. Byla dokonalou matkou, dokonalou manželkou prezidenta a dokonalou První dámou. Společně se svým mužem byla ztělesněním mladých progresivních idejí, které si žádala americká společnost té doby. Byla krásná, oduševnělá a osobitá, měla nenapodobitelný styl a dokonale zastupovala americkou elitu, kterou reprezentovala. Díky své mimořádné osobnosti získala mnoho cenných bodů pro svého muže i pro americkou politiku. Byla jedinou První dámou, které se něco takového podařilo.

Hanka

Sdílet.

Zanechat komentář