Je móda pro psy jen hezká, nebo i praktická?

0

Ještě před několika lety bychom módu pro psy omezili pouze na uštrikovaný svetr od babičky. Doba se ovšem změnila. Tak jako chceme vypadat dobře my, chceme, aby i naši psi byli upravení a cítili se dobře. Jsou přece součástí naší rodiny! Vyvstává ale otázka – je móda pro psy čistě designovou záležitostí anebo mají šaty pro čtyřnohé kamarády i praktické opodstatnění?

Samozřejmě, že mají! Nejrůznější svetry a kabáty totiž kromě toho, že dobře vypadají, také vašeho psa zahřejí v chladném počasí. Tedy alespoň by měly! „Při výběru módních kousků pro psy jsme se kromě designu zaměřili právě na funkčnost. Oblečení musí kromě slušivého střihu zajistit i pohodlí při nízkých teplotách. Některé kabáty mají ze spodní strany vložku, která psy dostatečně hřeje, a vy si tak s nimi můžete užívat dlouhé procházky i v zimě,“ uvedl Patrik Šilhavý z obchodu DOGG.

Funguje to i obráceně – v létě od materiálů očekáváme, že budou prodyšné. „V našich podmínkách ovšem v létě teploty dosahují poměrně vysokých teplot, a tak pejsky není nutné oblékat. Vyřádit se můžete na doplňcích a outfit psa obohatit třeba o motýlek nebo bekovku,“ řekl Šilhavý a pokračoval: „Jiná věc to to v případě, kdy pejsek žije ve stinném, chladnějším bytě. Takoví pejsci doma ve svetru stráví i větší část roku, protože jim to je příjemné a jsou ochráněni od vlhkosti od podlahy.“ I ve svetrech pro psy jsou veliké rozdíly. Pokud psovi připlatíte za svetr z přírodní vlny, nebude se potit, jakmile vyjde slunce. Na druhou stranu vlněný svetr dokáže zahřát i při velice nízkých teplotách.

Dostatečnému zahřátí psa při sychravém počasí a v zimě bychom měli věnovat dostatečnou pozornost. „Zvlášť psi, kteří jsou zvyklí žít v přetopených bytech – tzv. „gaučáci“, mohou lehce nastydnout. Uvědomte si, že rozdíl mezi vyhřátým bytem a venkovním mrazem může být i třicetistupňový,“ uvedl veterinář MVDr. Lukáš Duchek v časopise Haf & Mňau 1-2/2015. „Pokud máte choulostivé plemeno nebo jdete na delší procházku, neváhejte psa obléknout, případně „vyzbrojit“ botičkami,“ pokračoval.

Podle Duchka má oblečení pro psy své opodstatnění a je vhodné pro malá i velká plemena, protože je udrží v teple a suchu. „Je jasné, že takový bernardýn oblékat nepotřebuje, ale naháči, jorkšíři nebo čivavy se v zimě bez vhodného oblečení neobejdou,“ uvedl. Podle veterináře je psí móda vhodná i pro velká hladkosrstá plemena, která potřebují i v zimě hodně pohybu, a mohla by tak snadno prochladnout. „Znáte to, pes se radostí vyválí ve sněhu, ten na něm roztaje a mokrá srst pak odpařuje mnoho tepla. Pokud pes trpí artrózou, bolestmi kloubů a páteře, není nic horšího, než vlhko a zima,“ dodal Duchek.

Jedna z nejznámějších designérek luxusní psí módy, Lilly Shavravesh z britské značky Love My Dog, se při navrhování psí módy soustředí také na to, aby byla psům pohodlná a nepřekážela jim v pohybu. „Navrhování pro psy je skoro jako navrhování pro olympijské sportovce! Psi musí být schopni běžet, chodit a pohybovat se bez omezení, navíc musí být jejich oblečení nepromokavé a hřejivé,“ uzavírá Shahravesh.

Článek vznikl ve spolupráci s obchodem DOGG, www.dogg.cz.

Sdílet.

Zanechat komentář