Máte ve svém okolí sociopata?

0

Sociopaté jsou lidé, kteří trpí asociální poruchou osobnosti. Tato porucha je charakterizována nedostatkem empatie, neschopností lítosti, studu, absencí svědomí, manipulativním chováním, egocentrismem a schopností lhát za účelem dosažení svých cílů. Sociopati mohou být nebezpeční, ale často jsou pouze nesnesitelní a nedá se s nimi vyjít. Je nutné poznat, že jednáte s takovým člověkem, ať už je to váš kolega, nebo váš nový partner. Pokud chcete vědět, jak sociopaty poznat, musíte si všímat toho, jak se tito lidé chovají a co říkají.

1. Trpí nedostatkem studu a nemají svědomí
Většina sociopatů škodí ostatním lidem a vůbec se za to nestydí. Mohou například ostatní ponižovat, nebo jim působit problémy. Pokud je někdo skutečným sociopatem, žádné takové činy si nevyčítá, bez mrknutí oka ostatním ubližuje, manipuluje s nimi, lže, nebo se chová způsobem, který je podle běžných měřítek nepřijatelný. Omluvy se od něj však nikdy nedočkáte: sociopat se nikdy neomlouvá za své činy, neboť pocity ostatních lidí ho nezajímají.

2. Mají obrovské ego
Sociopati si často myslí, že jsou skvělí a úžasní. Většinou vůbec nereagují na kritiku a mají o sobě přehnaně vysoké mínění. Také mají pocit, že si zaslouží jen skvělý život a že by se jim měly dít pouze skvělé věci, aniž by se o ně museli jakkoli snažit.

• Také mají nerealistický pohled na své vlastní schopnosti. Mohou si například myslet, že mají skvělé hudební nebo taneční nadání, i když to ve skutečnosti není pravda.
• Tito lidé si často myslí, že jsou lepší, než všichni ostatní lidé, přestože o tom nemají žádné důkazy.
• Sociopati jsou často narcisté. Nejraději se tedy baví sami o sobě a neposlouchají nikoho, kdo mluví o něčem jiném. Také se rádi pozorují v zrcadle a nevěnují pozornost ostatním lidem. Sociopat obecně nechce slyšet nic, co mají na srdci ostatní lidé.

3. Neprojevují svoje emoce
Sociopat může být velmi emocionální, aniž by na sobě dal jakékoli emoce znát. Často reaguje i na dobré zprávy velmi chladně. Sociopati nevnímají události stejným způsobem, jako ostatní lidé a často vůbec nereagují ani na nebezpečné nebo děsivé situace.

• Pokud se dostanete do nějaké vyhrocené situace, vy panikaříte a ten druhý se zdá úplně klidný, možná nevnímá okolnosti stejným způsobem, jako vy.
• Všímejte si toho, zda je ten druhý někdy nervózní nebo úzkostlivý, hlavně v situacích, které tyto emoce často vyvolávají. Někteří lidé jsou sice klidnější než ostatní, ale většina lidí v nepříjemných situacích projevuje alespoň některé znaky úzkosti.
• Studie prokázaly, že sociopati nevykazují žádné známky úzkosti a nervozity při sledování nepříjemných vizuálních vjemů nebo když jsou jim do děla pouštěny slabé elektrické šoky, zatímco normálně fungující lidé se v těchto situacích cítí úzkostlivě.

4. Jsou vysoce manipulativní
Sociopaté často nachází v lidech jejich slabosti a umějí jich využít na maximum. Jakmile se rozhodnou, dokážou s lidmi manipulovat a přimět je téměř k čemukoli. Sociopati se přiživují na slabých lidech a drží se dál od emocionálně silnějších jedinců. Hledají si lidi, kteří jsou smutní, nejistí, nebo nenašli svůj smysl života, protože jsou pro ně snadnou kořistí. Všímejte si toho, zda tento člověk manipuluje s lidmi a dokáže je přesvědčit k tomu, aby jednali podle jeho přání.

• Skuteční sociopati pomalu a nenápadně převezmou kontrolu nad životem ostatních lidí. Rádi mají každou situaci pevně v rukou a mezi ostatními silnými lidmi se necítí dobře.
• Všímejte si toho, zda tomuto člověku nevadí podvádět jiné lidi a lhát jim jen proto, aby získal to, co chce.

5. Využívají ostatní k dosažení svých cílů
Sociopati bývají velmi společenští, neboť potřebují mít kolem sebe lidi, kterým mohou demonstrovat svoji úžasnost. Potřebují je také k tomu, aby je mohli využívat ke svým cílům. Vždy mají kolem sebe dostatek známých, se kterými se stýkají a manipulují s nimi. Nikdy nejsou dobrými přáteli, brání jim v tom jejich sobeckost a nedostatek empatie. Svým „přátelům“ se nezdráhají provést cokoli; sociopat se bez mrknutí oka vyspí s manželkou svého „kamaráda“ nebo zpronevěří jeho peníze, pokud k tomu bude mít příležitost. Vždy jsou připraveni své přátele kdykoli podvést a podrazit, pokud to potřebují pro uspokojení vlastního ega.

6. Jsou dětinští
Sociopati se nepoučují ze svých chyb a opakují je stále dokola. Proto nikdy nevyrostou a nevyvinou se tak, jako ostatní lidé. Všímejte si tedy dětinského chování, které může být skryté pod rouškou charismatu a okouzlení. Zpozorněte zejména když uvidíte toto:

• Extrémní sobeckost. Tento člověk chce vše za každou cenu jen pro sebe. S tím se pojí také neochota dělit se.
• Obrovské ego. Tento člověk je posedlý sám sebou natolik, že jsou mu ostatní lidé ukradení.
• Potřeba uznání a dostupnosti. Tento člověk bude chtít, abyste mu byli k dispozici kdykoli bude chtít.

7. Z okouzlující bytosti se rázem promění v děsivé monstrum
Sociopati umějí okouzlit ostatní lidi, protože přesně vědí, jak dostat to, co chtějí. Umějí lidem poskytnout pocit výjimečnosti, ptát se jich na ty správné věci a obecně zajistit, aby působili mile, zábavně a zajímavě. Jedná se však pouze o masku, která jim pomáhá získat si důvěru lidí, aby s nimi mohli manipulovat. Jejich proměna poté, co svou masku odloží a začne se projevovat jako děsivé arogantní monstrum, může být pro ostatní matoucí až šokující.

• Sociopaté jsou vlastně takoví dokonalí podvodníci, kteří vždy jednají tajně. Musí vědět, jak se zalíbit ostatním lidem, jinak by nezískali to, co chtějí. Pro dosažení svých cílů musejí umět splynout s davem, takže se dokážou usmívat, zdravit lidi a zajistit, aby se s nimi lidé cítili příjemně.

8. Bývají často velmi inteligentní
Někteří slavní sociopati byli velmi inteligentní a měli skvělé akademické nebo vědecké výsledky aniž by se museli snažit. Většinou tito lidé mají výborné známky. Svoji inteligenci ale využívají k tomu, aby s lidmi manipulovali a ubližovali jim. Jejich inteligence je důvodem, proč jsou tak nebezpeční, protože jsou často o několik kroků napřed před lidmi, kteří se je snaží usměrnit.

• Mnoho slavných sériových vrahů mělo vysoké IQ – proto také dokázali tak dlouho unikat policii.

9. Mají sklony k násilnému chování
Jako děti sociopati často trápí zvířata, nebo dokonce bezbranné lidi (toto chování se většinou znovu vynoří v dospělosti a projevuje se duševním a emocionálním týráním ostatních lidí). Tento člověk je často útočný, nebo příliš temperamentní, při hádkách hází věcmi a chová se nepřirozeně násilně.

• Pokud máte pocit, že je tento člověk navenek většinou klidný, ale potom zničehonic vyletí a začne být nezvykle násilný a vzteklý, pravděpodobně se u něj projevuje asociální chování.

Příště: Co dělat, když je váš šéf sociopat

Zdroj: cs.wikihow.com

Sdílet.

Zanechat komentář