Vítěz titulu EY Světový podnikatel roku to pěkně nandal nám všem

0

Světovým podnikatelem roku se stal beduínský sirotek ze syrské pouště

 

Včera proběhlo v Monte Carlu velké finále volby světového podnikatele roku. Vítězem se stal Francouz syrského původu Mohed Altrad, který se svou firmou Altrad Group prodává a pronajímá stavební stroje.

Jeho příběh je v mnohém podobný pohádce o Popelce pouze s tím rozdílem, že Mohedovi místo krásné tváře a milé povahy pomohla jeho nezlomná touha dostat se z neutěšených poměrů, silná vůle a obrovské odhodlání. Narodil se totiž v syrské poušti jako beduín. Neměl tedy opravdu vůbec nic, jen nejistotu, jestli bude mít vůbec co jíst dnes, zítra, pozítří… Přesto se mu podařilo vypracovat se až k doktorskému titulu v počítačových vědách.

Altradovi krátce po narození zemřeli oba rodiče a tak ho vychovávala babička. Ta mu ale nechtěla dovolit navštěvovat školu. Chodil tedy ke škole tajně a dírami ve zdi pozoroval vyučování. Když si toho všiml učitel, pozval ho dovnitř. A ukázalo se, že Altrad je skutečně skvělým žákem, takže nakonec získal stipendium ve Francii.

Po ukončení studií byl zaměstnaný na různých místech, až na jedné dovolené v jižní Francii narazil s kamarádem na téměř zkrachovalou lešenářskou firmu, kterou v roce 1985 koupili a začali rozvíjet. Začali pronajímat stavební stroje, lešení a spoustu dalších věcí, a v roce 2014 už měli obrat 960 miliónů dolarů. Nyní společnost zaměstnává více než 7000 zaměstnanců po celém světě.

„Když jsem byl v poušti, neměl jsem co jíst. Vzbudíte se ráno a nevíte, co budete ten den jíst, ani co budete jíst další den,“ zavzpomínal ve své řeči na nelehké dětství oceněný podnikatel. „Chtěl bych zde předat vzkaz naděje. Vždy jsem se snažil podnikatelům říct, že nesmějí být roboty vyrábějícími peníze. Musíme část těchto peněz dát lidem, kteří je potřebují k prosté existenci, k tomu, aby měli co jíst,“ prohlásil.

Příklad Moheda Altrada je skvělou ukázkou toho, že úspěch nepřichází jenom k lidem, kteří mají pro svoji práci dokonalé podmínky. Je výsledkem obrovské touhy a odhodlání, pevné vůle a tvrdé práce. Může mít totiž někdo horší start než beduínský sirotek bez střechy nad hlavou v rozpálené poušti? Asi těžko.

Proto by se všichni, kdo jsou nespokojení se svým životem, kdo si stěžuje, že se má špatně a že včera bylo líp, nebo kdo váhá, zda jít za svým snem, měli inspirovat tímto příkladem, jak lze z ničeho udělat velké věci. Budete-li mít sen, vizi, sílu, touhu, odhodlání a víru, máte šanci i vy…

 

Sdílet.

Zanechat komentář